Úmrtia majú americké preteky na nízkej úrovni v predvečer Pohára chovateľov

Pri spätnom pohľade to bol možno formatívnejší okamih, ako sa v tom čase mohlo zdať. Nikdy som nezabudol na meno jedného z koní, a preto si môžem byť tak istý dátumom. Keď ma moja práca vrátila na tú istú trať o 39 rokov neskôr, boli tam v oficiálnom formulári, vo štvrtok popoludní na jeseň, na stretnutí v roku 1973. Moja pamäť bola tiež na mieste okolo výplaty 13 dolárov. Hovoriace kone: tipovač „vykuchaný“, keď na pojednávaní odmietli prípad vo výške 189 000 GBP. Prečítajte si viac

Čítate správne: „pád“ a „doláre“.

Trať bola Santa Anita v Kalifornii, miesto na jedného skúseného je takmer nemožné zabudnúť.Aj teraz, takmer po polstoročí, si môžem živo spomenúť na 22Bet hroziace pozadie pohoria San Gabriel, palmy, ruch jaskynnej stávkovej haly pod nádhernou hlavnou tribúnou a trubač v bunde lovca, ktorý pred každou rasou hovoril o Reveille. . Môj hlas bude vždy považovaný za najpozoruhodnejšie nastavenie pre akýkoľvek šport.

Tento rok je však obyčajná nádherná vyhliadka na ďalší návrat do Santa Anita zafarbená obavami.Náhly nárast počtu smrteľných zranení koní pri dostihoch alebo tréningu tam v prvých šiestich mesiacoch roka umiestnil štandardy dobrých životných podmienok zvierat na trať – a celkovo v amerických dostihoch – do centra bezprecedentných a neutíchajúcich médií preskúmanie.

Keďže správy o úmrtiach prichádzali s pochmúrnou pravidelnosťou v priebehu januára, februára a marca, vedenie spoločnosti Santa Anita sa zdalo, že sa nedokáže vyrovnať s rozvíjajúcou sa katastrofou. Bolo navrhnutých veľa možných dôvodov náhleho nárastu, vrátane zhoršenia stopy po neobvykle vlhkej a studenej zime; všadeprítomnosť závodných drog v amerických závodoch a ich potenciálna úloha pri maskovaní základných fyzických problémov; a úplná smola.Tiež sa tvrdilo, že tréneri boli pod tlakom vedenia, aby pravidelne behali kone, aby si udržali veľkosť poľa a veľmi dôležitú stávkovú „rúčku“.

V júni, keď sa Santa Anita uzavrela na troj- mesačná vrcholná letná pauza s počtom zabitých koní od Vianoc pri čísle 30, hovorilo sa o tom, že tohtoročné stretnutie Breeders ‘Cup, najcennejšej udalosti v americkom závodnom kalendári, by sa dalo presunúť inam.

Organizátori zostali verní a poukázali na sériu nových protokolov, ktoré zaviedla Santa Anita v spolupráci s Kalifornskou dostihovou radou (CHRB).Kone sú teraz podrobené oveľa podrobnejšej kontrole pred závodom, ktorú vykonajú veterinári. Nezávislý panel kontroluje všetky kone, ktoré boli vyhlásené za dostihové, a existuje tiež spoločný pokus o postupné ukončenie používania liekov Lasix v deň dostihov, aj keď tomu odporuje značný počet trénerov a majiteľov.

Z priznane obmedzeného množstva dôkazov, ktoré sú k dispozícii od začiatku pádu Santa Anity 29. septembra, sú prvé príznaky povzbudivé. Dvaja z 889 štartujúcich na 15 kartách utrpeli smrteľné zranenia, miera 0,22%, čo je veľmi blízke skóre v britských závodoch. Dvaja ďalší zahynuli po zraneniach počas tréningu.Medzitým, dole pri tichomorskom pobreží v Del Mar neďaleko San Diega – kde „sa surfovanie stretáva s trávnikom“ – celé 36-dňové letné stretnutie prebehlo podľa rovnakých nových postupov a prešlo bez smrteľného zranenia.

Stále však zostáva zmysel, že Santa Anita, jeden z najcennejších klenotov dostihov, je jednou katastrofou od návratu k biede a neistote prvého polroka. Breeders ‘Cup je jedným z mála závodných podujatí v sieťovej televízii.

Nové protokoly sú v poriadku a dobré, ale zatiaľ aspoň jazdia s drogami a špinou, keď existuje dôkaz od samotnej Santa Anity, že syntetická stopa by znížila mieru smrteľných 22Bet bonus úrazov najmenej o 50%. Kalifornia viedla cestu v experimente so syntetikou v USA, ktorý sa pred asi desiatimi rokmi ukázal ako krátkodobý experiment.V roku 2009, posledný celý rok, ktorý pretekala Santa Anita na syntetickom povrchu, bola úmrtnosť 0,84 na 1 000 štartov. V roku 2010, keď sa nečistoty znovu nainštalovali v polovici roka, vzrástla na 1,53 na 1 000 spustení. Odvtedy nikdy neklesol pod 2,04 a dosiahol až 2,94.

Skupiny pre práva zvierat, ako napríklad Ľudia za etické zaobchádzanie so zvieratami, ktoré sú proti tomu, čo nazýva „druhovým“, alebo „Svetonázorový názor človeka na nadradeného človeka“ – je pochopiteľné – neúprosný pri využívaní udalostí v Santa Anite na presadzovanie svojich cieľov.V očiach najvrúcnejších zástancov práv zvierat by aj jedno úmrtie na milión štartov bolo príliš veľa bez ohľadu na obrovské ekonomické výhody spojené s pretekaním alebo zábavou a relaxáciou, ktorú prináša svojim fanúšikom.

< p> „Kalifornčania ukončia dostihy pri volebných urnách,“ uviedla tento rok pre CHRB aktivistka April Montgomeryová. „Ukončíme to [všetky dostihy] a začne sa to Kalifornii.“

Pretože Kalifornia je štát, v ktorom je priama demokracia spôsobom života, nejde o žiadnu nečinnú hrozbu. V uplynulom desaťročí sa tam voliči dotazovali na také rozmanité problémy, ako je legalizácia marihuany, zákaz plastových tašiek na jedno použitie či to, či by filmové hviezdy mali nosiť kondómy. Niektorí považujú hlasovanie o zákaze konských dostihov iba za otázku času.Smrteľné zranenie bežca na Pohári chovateľov by mohlo byť ešte udalosťou, ktorá z neho urobí realitu. Obľúbený hráč Zlatého pohára Kemboy zakázaný po tom, čo majitelia zablokovali beh koní Prečítajte si viac

Svetonázor najextrémnejších aktivistov za práva nemá priestor pre nuansy. Veria, že preteky sú kruté a že teda všetci, ktorí sa na nich zúčastňujú, sú k týraniu buď priťahovaní, alebo nedbajú. Alebo ešte horšie, že to uznávajú, ale je im to jedno.

V skutočnosti väčšinu závodných ľudí – profesionálov i fanúšikov – priťahuje tento šport láska k koňom a 300-ročná staré plnokrvné plemeno predovšetkým.Nikto ich nechce vidieť zranených alebo zabitých a existuje skutočný pocit straty, keď je na trati zabitý nesmierne populárny kôň, ako napríklad Wicklow Brave, ktorý minulý týždeň utrpel smrteľný pád na americkom Grand National.

Ale vidíme tiež asi 997 z každých 1 000 bežcov, ktorí robia to, čo plnokrvníci chovajú a trénujú po celé storočia, a potom sa vracajú do svojich stajní, aby si mohli vychutnať štandardy starostlivosti, ktoré presahujú normy väčšiny domestikovaných zvierat. </p >

Ako vždy bude potešením a privilégiom vrátiť sa tento týždeň do Santa Anity, keď okolo 13 európskych koní nastúpi na svoje americké náprotivky v 13 najlepších závodoch roka.Vrcholom by mal byť duel Magical so Sistercharlie vo Filly & Mare Turf, zatiaľ čo Anthony Van Dyck, víťaz Derby, beží v Turf.

Najvážnejšou nádejou však je, že 70 000 závodníkov odíde so spomienkami iba na prostredie, vzrušenie a podívanú, ako to urobil osemročný Brightončan v roku 1973.